اخبار, دانستنی ها

نکات طلایی درباره استفاده از ماکروویو

نکات طلایی درباره استفاده از ماکروویو

چه نکاتی را حین استفاده از ماکروویو باید رعایت کنیم

نکات طلایی درباره استفاده از ماکروویو :آیا می دانید که مایکروویو ها باید از سازمان غذا و دارو مجوز داشته باشند ؟ تولیدکنندگان مایکروویو باید گواهی کنند که محصولاتشان از استانداردهای ایمنی برخوردار هستند و همچنین باید گواهی کنند که محصولاتشان به سلامت جامعه آسیبی وارد نمی کند.

خرید ماکروویو

خرید ماکروویو

اجاق های مایکروویو در صورت استفاده صحیح معمولاً بی خطر هستند. اما افراد ممکن است دچار سوختگی و در موارد خیلی نادر ، آسیب های دیگری به مصرف کنندگان وارد نماید که ناشی از اشعه مایکروویو است به ویژه این ها زمانی اتفاق می افتد که استفاده یا نگهداری شما نامناسب باشد ، بنابراین ، همیشه از ماکروویو خود به درستی استفاده کنید.

طرز کار ماکروویو و نکات طلایی درباره استفاده از ماکروویو

ابتدا می خواهیم بدانیم که غذا چگونه در مایکروویو می پزد:

همانطور که ممکن است بدانید مایکروویو – امواج تولید شده توسط مایکروویوها – نوعی تابش الکترومغناطیسی است. این امواج باعث لرزش مولکول های آب در غذا می شوند که در واقع این ارتعاشات است که به نوبه خود گرمای لازم را برای پخت و گرم‌شدن غذا را تولید می کند.

امواج توسط یک لوله خلا درون کوره ای به نام مگنترون تولید می شوند. آنها در داخل فلز اجاق منعکس می شوند و می توانند از شیشه ، کاغذ ، پلاستیک و مواد مشابه عبور کنند و جذب غذا هم می شوند.

ماکروویو

ماکروویو

غذا چگونه در ماکروویو میپزد؟

مایکروویو نوعی تابش غیر یونیزه است. آنها خطرات مشابه پرتوی ایکس یا انواع دیگر تشعشعات یونیزان را ندارند. (تابش یونیزه نوعی پرتوی پرانرژی تر است که می تواند باعث تغییر سلولهای انسان شودکه تابش مایکروویو ها غیر یونیزه است).

خطرات و آسیب های ناشی از مایکروویو چه می تواند باشد؟

بیشتر آسیب های مربوط به مایکروویو در اثر سوختگی است که از طریق دست زدن به ظروف داغ ، یا غذاهای که بیش از حد گرم شده باشد یا در اثر مایعات منفجر شده است.

بیشتر آسیب ها مربوط به تابش نیستند. گفته می شود ، موارد بسیار نادری از آسیب تابش به وجود آمده است که ناشی از شرایط غیرمعمول یا سرویس دهی نامناسب بوده است.

به طور کلی …
خرید ماکروویو ارزان

خرید ماکروویو ارزان

این آسیب های تابشی در اثر قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی اشعه مایکروویو ایجاد می شود که از طریق روزنه هایی مانند شکاف در مهر و موم های مایکروویو نشت می کند.

در حقیقت ، تولیدکنندگان باید گواهینامه مایکروویو خود را با استانداردهای ایمنی تأیید کنند. این استانداردها تأکید می کنند که هرگونه اشعه ای که از اجاق گاز خارج می شود باید کاملاً کمتر از سطح شناخته شده برای ایجاد آسیب باشد.

نکات ایمنی که حین استفاده از مایکروویو باید دنبال کنید:

1. دستورالعمل ها را حتما بخوانید. دستورالعمل های موجود در کتابچه راهنما و روش هایی که برای پخت و پز توصیه شده را مطالعه کنید و اقدامات احتیاطی و ایمنی را هم حتما رعایت کنید و راجب آن ها اطلاعات کسب کنید.

به عنوان مثال ، نباید از برخی مایکروویو ها در حالت خالی استفاده کنید. علاوه بر این ، نباید آب یا مایعات را بیش از دستورالعمل ها و توصیه های سازنده گرم کنید.

ظروف مناسب برای استفاده از ماکروویو

2. از ظروف مناسب برای مایکروویو استفاده کنید. از ظروف مخصوص آشپزی که می توان در مایکروویو قرار داد استفاده کنید. به طور کلی ، شما نباید از تابه های فلزی یا ورق آلومینیوم استفاده کنید زیرا به مایکروویو ها آسیب می رسانند.

و همچنین نباید از برخی ظروف پلاستیکی استفاده کنید زیرا غذای گرم باعث آب شدن آنها می شود. توصیه می شود از ظروف شیشه ای ، سرامیکی و پلاستیکی با برچسب استفاده از مایکروویو استفاده کنید.

آیا میتوان از ماکروویو برای گرم کردن مایعات استفاده کرد؟

3. از مایکروویو برای گرم کردن آب در دمای خیلی بالا استفاده نکنید. اگر از مایکروویو برای گرم کردن آب در یک فنجان فراتر از دمای جوش استفاده می کنید ، ممکن است کمی اختلال یا حرکت باعث شود آب به شدت از فنجان منفجر شود.

گزارش هایی از سوختگی جدی پوست یا جراحت های سوزاننده در اطراف دست و صورت افراد در نتیجه این پدیده گزارش شده است.

افزودن موادی مانند قهوه فوری یا شکر به آب قبل از گرم شدن ، خطر فوران آب گرم را بسیار کاهش می دهد. همچنین به یاد داشته باشید که دستورالعمل های مربوط به گرمایش را دنبال کنید.

آیا اشعه ماکروویو خطرناک است؟

4. نشتی را بررسی کنید. نگرانی در مورد نشت زیاد اشعه مایکروویو را دست کم نگیرید و برسی کنید که لولا ، قفل یا مهر و موم درب آسیب نبیند. توصیه میشود با دقت به مایکروویو خود نگاه کنید تا ببینید آیا این مشکلات وجود دارد یا خیر.

همچنین مطمئن شوید اگر درب محکم بسته نشود یا خم شود ، تاب بخورد یا در غیر این صورت آسیب دیده باشد از اجاق گاز استفاده نکنید.

5- از مایکروویو هایی‌که به نظر می رسد هنگام باز بودن درب کار می کنند ، استفاده نکنید. و در صورت بروز چنین اتفاقی فوراً استفاده از مایکروویو را متوقف کنید.

نکات بسیار مهم برای استفاده از ماکروویو

نکات طلایی درباره استفاده از ماکروویو نکات دیگری که هنگام استفاده از ماکروویو باید رعایت کنید

1. غذا را صاف کنید به اصطلاح برای پخت و پز غذا را بیشتر پخش کنید

انباشته شدن غذاها روی بشقاب می تواند وسوسه انگیز باشد، اما با این کار وسط غذای شما کندتر از دیگر قسمت ها میپزد یا داغ میشود ، به خصوص اگر مایکروویو شما در توزیع یکنواخت گرما خیلی خوب نباشد غذا به خوبی آنچه شما می خواهید نمی پزد.

مایکروویو ابتدا با گرم کردن لایه های خارجی غذا کار خود را آغاز می کند سپس انرژی را به وسط غذا منتقل می کند.

پخش نازک و یکنواخت غذا باید به شما کمک کند تا روند پخت و پز سریع تر هم بشود.

در صورت امکان ، غذا را به صورت دایره ای مرتب کرده و تکه های ضخیم تری را به سمت لبه بشقاب قرار دهید تا به آن کمک کند تا به صورت یکنواخت بپزد و از ایجاد سردی جلوگیری کند.

هرگز بلافاصله غذا را از ماکروویو خارج نکنید

2. صبور باشید

وسوسه انگیز است که به محض خاموش شدن تایمر و پایان زمان مشخص به وعده غذایی خود بپردازید ، اما بگذارید غذا چند دقیقه پس از اتمام وقت مشخص در مایکروویو بماند ، چرا که قسمت مهمی از فرایند پخت و پز است.

مایکروویو از خارج به داخل گرما می زند. پس از توقف مایکروویو ، گرما به مرکز گسترش می یابد. زمانی که صبر می کنید در واقع به قسمت وسط غذا اجازه می دهید تا پخت و پز را تمام کند ، بدون اینکه قسمت بیرونی آن بسوزد یا خشک شود.

برای زمان صبرکردن دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید. به عنوان مثال یک قاعده کلی می گوید که 2-3 دقیقه زمان برای صبرکردن برای وعده های غذایی آبکی ، پنج دقیقه برای سیب زمینی و 10-15 دقیقه برای غذاهای متراکم مانند گوشت صبر کنید.

از ظروف گرد برای ماکروویو استفاده کنید

3. از ظروف مربع استفاده نکنید

شکل ظرف شما می تواند بر پخت و پز یکنواخت غذای شما تأثیر بگذارد. غذا در گوشه ظروف مربع یا مستطیل گرمای کمتری از مایکروویو دریافت می کند ، که می تواند یک وعده غذایی را خشک و یا بیش از حد پخته شود.بنابراین از ظروف دایره ای و بیضی استفاده کنید.

راهنمای خرید لوازم خانگی
5/5 (1 نظر)
بازگشت به لیست

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.